دودکش جن ، عجیب ترین جاذبه گردشگری ایران

با اینکه امروزه آگاهی و علم افراد به حد زیادی پیشرفت کرده و دیگر جایی برای باور کردن خرافات ساخته تخیل انسان ها نیست، اما نباید یادمان برود که در گذشته ای نه چندان دور، انسان ها با هر چیز عجیبی که برخورد می کردند، به دنبال توضیحی منطقی برای آن گشته و اگر نمیافتند، شروع به داستان سرایی کرده و به تدریج باورشان میشد که حاصل ساخت موجودات فراطبیعی و چیزی جادویی می باشد.

احتمالا شما هم هنگامی که کودکی بیش نبودید برایتان سوال بوده که در دشت ها و بیابان هایی سوت و کوری که کیلومترها از زیستگاه انسان ها دورند چه می گذرد. بسیاری از ما از شنیدن داستان های ترسناک و دیدن چیزهای عجیب و غریب هیجان زده شده و قوه تخیل قوی داشتیم. ورود ما به بزرگسالی مساوی بود با نابودی تمام باورهای کودکانه عجیبمان!

دودکش جن

دودکش جن! این تنها بازمانده ای است که هنوز هم هزاران داستان باورنکردنی را پشت سرش به یدک می کشد. این سازه حیرت انگیز در میان بیابانی در شهرستان ماه نشان استان زنجان قرار داشته و هیبتی عجیب و تخیلی دارد.

با دیدن آن در کسری از ثانیه به این باور خواهید رسید که از دست هیچ بشری ساخت چنین پدیده ای بر نمی آید. بسیاری از گردشگران حتی گول نام آن را خورده و با خودشان فکر می کنند که حتما جن ها بودند که این شاهکار عجیب را ساخته اند!

در حقیقت نه جن و نه انسان، هیچ کدام نقشی در پدید آوردن دودکش جن نداشتند بلکه این طبیعت بود که طی هزاران سال شگفت انگیزترین اثرش را پدید آورد. جز طبیعت چه چیز دیگری می تواند سنگ ها را همانند قارچ شکل داده و آن ها را به سوی آسمان سربر آورد؟ اما زمین شناسی چگونه می تواند چنین پدیده باور نکردنی اما واقعی را توضیح دهد؟

دودکش جن

این دودکش ها نتیجه یک روند زمین شناسی می باشند که از میلیون ها سال پیش آغاز شده و در اثر فرسایش سنگ هایی بنام هودو به وجود می آیند. در نتیجه فعالیت های آتشفشانی لایه ای از بازالت سنگ هودو را در بر گرفته و با گذشت چند سال هسته آن را نرم تر می کند، به تدریج سنگ ها جای خود را به ستون هایی بلند می دهند. اما بازالت آهسته تر از هودو فرسایش یافته و یک کلاه محافظ همانند قارچ را روی هر ستون تشکیل می دهد.

در کنار این جاذبه شگفت انگیز میتونید از یک قلعه تاریخی هم بازدید کنید. این قلعه بنام کهن دژ شناهته شده و در قلب یک کوه بلند ساخته شده است. قرار گرفتن دودکش های جن در نزدیکی این بنا به آن هیبتی خارق العاده و سهمگین داده است.

از طریق پله های این قلعه می توانید به بالای کوه رفته و از نمایی نزدیک تر دودکش جن را مشاهده کنید.

جاذبه های زیادی هم در نزدیکی این پدیده قرار دارند که دیدن آن ها هم میتواند برای گردشگران خاطره انگیز باشد. یکی از این دیدنی ترین آن ها کوه های رنگارنگ آلا داغلار است که به زنجان چشم اندازی بینظیر داده و از رسوبات آهن و مس پدید آمده است.

دودکش جن

ارسال پاسخ