روستای سنگی کندوان

روستای سنگی کندوان

کندوان نام یکی از حیرت انگیزترین روستاهایی است که در آذربایجان شرقی قرار گرفته و بازدیدکنندگان زیادی را به این استان جذب می کند. این روستا در اسکو و در قلب کوهی صخره ای واقع شده و یکی از جالب ترین روستاهای سنگی جهان می باشد. معماری این روستا بسیار عجیب بوده و خانه های ساکنین آن در در داخل سنگ های آتشفشانی ساخته شده اند.

در دنیا تنها دو روستای دیگر هم به همین شکل به وجود آمده که یکی در ایالات متحده و دیگری در ترکیه قرار دارد. اما چیزی که کندوان را از هم آن ها جدا می کند این است که دو روستای دیگر خالی از سکنه بوده و امروزه هیچ کس در آن ها زندگی نمی کند. با این حال کندوان توانسته جمعیتی بیش از 800 نفر را در خود جای دهد. اگر به زمین شناسی، باستان شناسی، جامعه شناسی، معماری و هر چیز دیگری که مربوط به انسان ها و زیستگاه های آنها باشد علاقه دارید مطمئنا با بازدید از این روستا چیزهایی زیادی را یاد خواهید گرفت.

روستای سنگی کندوان

معماری شگفت انگیز روستای سنگی کندوان

خانه های سنگی این روستا به صورت هرمی شکل و بسیار محکم بوده و قدمت آن ها به سه هزار سال می رسد. در نگاه اول شاید متوجه ساختار جالب آن ها نشده و تنها منظره ای از مخروط های نوک تیزی ببینید که هر کدام از سوراخ بزرگی برخوردار هستند. اما این مخروط ها بخاطر مواد مذابی به وجود آمده اند که از کوه سهند خارج شده و بطور طبیعی جابجا شده اند. بعد از چندین سال مواد مذاب منجمد شده شروع به رسوب کرده و سنگهای کندوان را تشکیل دادند.

دیگر جاذبه های روستای سنگی کندوان

آبگرم های طبیعی که در این روستا واقع شده اند برای کسانی که به مشکلات کلیوی مبتلا هستند بسیار مفید بوده و درمانی طبیعی را در اختیار آن ها قرار می دهند. علاوه بر این، هوای پاک و سکوت و آرامشی که در قله کوه ها وجود دارد هر ساله تعداد زیادی از کوهنوردان را به این روستا می کشاند. با بازدید از آن میتوانید در دشت های حاصلخیز منطقه استراحت کرده و از بومی ها گیاهان دارویی، عسل طبیعی و صنایع دستی مانند گلیم و روسری های رنگارنگ ابریشمی تهیه کنید.

روستای سنگی کندوان

بهترین زمان برای بازدید از روستای سنگی کندوان

کندوان مانند سایر روستاها در تپه ها قرار گرفته و محلات آن را کوچه های تنگ و باریک به هم متصل می کند. موقعیت جغرافیایی و قرار گیری آن در قلب صخره ها باعث می شود که هوایش در تابستان خنک و مطلوب و در زمستان گرم و دل انگیز باشد. با این حال، کندوان تقریباً زمستان های طولانی دارد و فصل توریستی آن از بهار شروع شده و تا اوایل پاییز ادامه دارد.

چند نکته جالب راجع به روستای سنگی کندوان

کلمه “کندوان” به معماری خانه های این روستا اشاره دارد که شکل مشابهی به کندوی زنبور عسل دارند. برخی از این خانه ها مربوط به قرن سیزدهم میلادی بوده و برخی هم مربوط به دوران قبل از اسلام می باشند. در تاریخ کندوان گفته شده است که اولین گروهی که در منطقه ساکن شدند ساکنان روستایی به نام هیلوار در 2 کیلومتری کندوان بوده اند. آنها از دست مغول ها به این منطقه فرار کردند.

ارسال پاسخ