کلیسای زور زور

کلیسای زور زور

کلیسای زور زور از آخرین و دور افتاده ترین کلیساهای ارامنه موجود در شمال غربی ایران می باشد که در شهر ماکو، آذربایجان غربی واقع شده و چند سالی از زمانی که آن را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت کرده اند، می گذرد. با اینکه این کلیسا نسبت به دیگر صومعه های ساخته شده در ایران اندازه کوچک تری دارد (طول آن 7.3 متر بوده و عرض آن نیز 5/5 متر میباشد) اما از چشم انداز فوق العاده زیبایی برخوردار بوده و معماری ساده اما بسیار جذابی دارد. برای نمونه یکی از قشنگ ترین مناظر آن طبیعت پس زمینه اش می باشد که کلیسا را شبیه به یک تابلوی نقاشی کرده است. در پشت این کلیسا می توانید حوضچه مصنوعی بزرگی را ببینید، آب موجود در این حوض، از رودخانه زنگی مار در نزدیکی کلیسا تأمین می شود.

کلیسای زور زور به کلیسای سنت مری و به نام ارمنی زورآوور آستواتساتسین (به معنای مادر مقدس) هم شناخته شده و چندین هزار سال پیش، در حدود قرن چهاردهم، با تلاش اسقف اعظم زکریا بیستاچی ساخته شده است. این کلیسا در گذشته مکتبی کلامی بود و به یکی از مراکز مهم خوشنویسی ارمنی در ایران تبدیل شده بود.

کلیسای زور زور

جالب است بدانید این کلیسا تنها بخش کوچکی از یک صومعه بزرگ می باشد که آن را در اوایل قرن شانزدهم رها کرده اند. صومعه اصلی با گذشت سال ها آرام آرام ویران شده و امروزه اثری از آن باقی نمانده است.

حدود چهل- پنجاه سال پیش، با تصمیم دولت مقرر شد که سدی در رودخانه زنگی مار ساخته شود اما چون ممکن بود ساخت این سد، کلیسا را در معرض نابودی قرار دهد، طی 25 روز آن را به مکانی امن تر، حدود 600 متر دورتر از محل اصلی آن و به بالای تپه ای سرسبز منتقل کردند. از آنجایی که برخی قسمت های کلیسای زور زور در حین انتقال تخریب شده بود، از سنگهای جدیدی از همان نوع، اما با رنگی متفاوت، برای بازسازی استفاده شده و محل جدید آن نیز توسط اسقف اعظم جوامع ارمنی ایران تقدیس شده است.

مسافران باید بخاطر داشته باشند که بخاطر وجود همین سد حساس، امروزه امکان بازدید از کلیسای زور زور مشکل بوده و برای بازدید از آن باید مدارک شناسایی خود را همراهشان داشته باشند.

درباره کلیسای زور زور بیشتر بدانیم

 کلیسای زور زور بازگو کننده داستانی غم انگیزی از تبعید ارامنه ای است که قرن ها قبل، در جریان جنگ بین امپراطوری صفوی و عثمانی در در منطقه ای از ایران، که امروزه آذربایجان غربی در آن قرار گرفته، زندگی میکردند. در حقیقت، شاه عباس، پادشاه صفوی، در طی پیشروی عثمانی ها، به ارمنیان ساکن این سرزمین دستور داد تا صد ها کیلومتر به سمت شرق حرکت کنند. این تبعید از جمله مواردی است که منجر به ایجاد محله ارمنی جلفا در اصفهان شد و بسیاری از آثار معماری باشکوه ارمنی آن شهر را هم توضیح می دهد.

کلیسای زور زور

موقعیت جغرافیایی 

اگر علاقه مند به بازدید از کلیسای تاریخی زور زور میباشید باید به روستای بارون در شهرستان ماکو مراجعه نمایید. در نزدیکی آن، کلیسای تاریخی دیگری بنام کلیسای تادئوس مقدس نیز قرار گرفته که بازدید از آن هم توصیه می شود.

کلیسای زور زور

توجه داشته باشید می توانید با استفاده از تور ماکو کافه سفر، با بازدید از این کلیسای زیبا بروید و از تماشای زیبایی های آن لذت ببرید.

ارسال پاسخ