تور قزوین

سفر به قزوین
ویژه تعطیلات خرداد
آبشار شلماش

تور تخت سلیمان تا آبشار شلماش

1 شب تکاب، 1 شب مهاباد
0

قزوين

قزوین – تاریخ و فرهنگ! این دو از مهمترین دلایلی هستند که شما را مجاب میکنند تا سری به قزوین بزنید. این شهر که به عنوان پایتخت استان قزوین شناخته میشود، در شمال غربی ایران قرار گرفته و از اهمیت تاریخی بسیاری برخوردار است. تعدادی از بزرگترین آب انبار های گنبدی ایران را هم در آن ساخته اند، که بخاطر همین به آن شهر آب انبارهای ایران هم می گویند. متاسفانه قزوین سالهاست که از طرف ایرانیان مورد بی مهری قرار گرفته و گردشگران آن را فقط گذرگاهی می بینند تا به باقی شهرها برسند. با کمک این مقاله میتوانید با قشنگترین مکان های قزوین آشنا شوید و شاید آن را برای سفر بعدی خود در نظر بگیرید.

آب و هوا

بهترین زمان سال برای بازدید از این شهر زیبا با هدف گشت و گذار در شهر، فصل بهار و به ویژه فصل تابستان است. در این زمان آب و هوا معتدل شده و و حس و حال خوبی در شهر برقرار می شود. روزهای تابستانی گرم و آفتابی بوده و شب ها دما افت کرده خنک و دلچسب می شود. مردم هم یا در بازار مشغول خرید هستند و یا در پارک ها پیک نیک می کنند. در فصل زمستان قزوین بسیار سرد شده و گاهی آسمان ابری میشود. همچنین رطوبت هم در ماه های زمستانی به بیشترین حدش می رسد.

تاریخچه قزوین

قزوین در دوره پادشاهی سلسله ساسانیان تأسیس شد. در زمان حکومت سلسله صفویه هم  بخاطر حملات مداوم عثمانی ها پایتخت ایران از تبریز به قزوین تغییر یافت. این شهر از مرزها دور بود و چون در امتداد جاده ابریشم قرار داشت، میتوانست راه ارتباطی خوبی با بقیه کشور ها هم باشد. همین موارد باعث شدند تا قزوین به مدت 60 سال پایتخت ایران باقی بماند. طی این سال ها شاه صفوی بهترین هنرمندان و معماران را جذب میکرد تا زیباترین بناها را در آن بسازند. حتی اولین خیابان ایران هم در این شهر ساخته شده است. خوشبختانه هنوز هم بیشتر بناهای تاریخی مربوط به دوران صفوی به خوبی در شهر باقی مانده و به مهمترین جاذبه های گردشگری آن تبدیل شده اند.

هزینه سفر

هزینه اقامت در هتل های لوکس قزوین بین دویست هزار تا چهارصد هزار تومان میباشد و مهمان خانه های این شهر هم بیش از هشتاد هزار تومان کرایه می گیرند. افرادی که میخواهند سفری ارزان داشته باشند، میتوانند در پارک های قزوین هم در چادر بمانند. قیمت غذاهای سنتی در رستوران های شهر بیش از سی هزار تومان و غذاهای فست فودی هم از چهارده هزار تومان شروع می شوند. برای بازدید از هر کدام از امکان تاریخی شهر هم باید بلیطی با قیمت بیش از ده هزار تومان تهیه کنید.

راه های دسترسی به قزوين

 • خودروی شخصی:

  برای دسترسی به قزوین با خودروی شخصی باید از آزاد راه تهران به طرف کرج رفته و سپس از طریق آزاد راه کرج به سمت قزوین بروید. طول این مسیر ۱۵۳ کیلومتر میباشد، مدت زمانی هم که میتوانید آن را طی کنید 2 الی 2.5 ساعت خواهد بود.

 • قطار:

  از بیشتر شهرهای بزرگ ایران میتوان با قطار به قزوین سفر کرد.

 •  هواپیما:

  از فرودگاه این شهر سال ها فقط برای سرگرمی و آموزش استفاده میشد، اما امروزه میتوان از برخی شهرها به آن سفر هوایی انجام داد.

سفر کنید و ببینید:

 • جاذبه های طبیعی قزوین: 

  منطقه ییلاقی پیچ بن و منطقه شكار ممنوع رودبار الموت از بهترین مناطقی میباشند که مسافران میتوانند در آن پیک نیک کنند و از هوای پاکیزه و طبیعت بکر اطراف لذت ببرند. آبشارهای این شهر ایل چوپان، گرمارود و آبشار اوان نام دارند، که هر سه در روستاهای نزدیک قزوین قرار گرفته اند. از دره های دیدنی قزوین هم میتوان به دره نینه رود، دره اندج رود و دره گرما گلو اشاره کرد. کوه شاه البرز، دریاچه اُوان، آبگرم یله گنبد، تپه زاغه، ایوان سنگی نیاق، غار قلعه کرد و غار عباس آباد هم از دیگر مکان های گردشگری طبیعی این شهر می باشند.

 • جاذبه های تاریخی قزوین: 

  کاخ چهل ستون، سردر عالی قاپو، حمام قجر، مجموعه باغ صفویه، کاروانسرای سعدالسلطنه، عمارت و باغ سپهدار،  خانه تاریخی زعیم و دروازه‌ تهران قدیم که مربوط به دوران صفویه و قاجار میباشند و همچنین بقعه حمد الله مستوفی که در دوره ایلخانان ساخته شده از برترین مکان های تاریخی شهر قزوین هستند.

 • جاذبه های مذهبی قزوین: 

  از مکان های مذهبی این شهر هم میتوان به امام ‌زاده حسین (ع)، مسجد جامع قزوین، مسجد النبی (مسجد سلطانی) و حسینه‌ امینی‌ ها اشاره کرد. مسجد النبی و حسینه‌ امینی‌ ها علاوه بر اینکه از جاذبه های مذهبی شهر محسوب می شوند وجه تاریخی هم دارند.

دیگر مکان های دیدنی قزوین شامل قلعه الموت، کلیسای کانتور، آب‌انبار حاج کاظم و آب انبار سردار بزرگ می باشند.

خرید از قزوين

 • بازار سعدالسلطنه: 

  سعدالسلطنه از بازارهای بسیار قدیمی قزوین است که در دوران صفویه ساخته شده. علاوه بر تماشای معماری خاص این بازار میتوانید از آن انواع سوغات معروف شهر را هم خریداری کنید.

  بازارچه سنتی سپه: 

  برای خرید مواد غذایی، سبزیجات، میوه و ادویه های شهر قزوین، بازارچه سنتی سپه بهترین جایی است که در شهر پیدا خواهید کرد. مراکز خرید مدرن قزوین که انواع پوشاک، وسایل آرایشی و بهداشتی، لوازم آشپزخانه و تجهیزات کامپیوتری می فروشند شامل موارد زیر هستند:

 • مراکز خرید نارون، ستاره و ایرانیان
 • مجتمع تجاری و مرکز خرید نور
 • مجتمع تجاری و اداری داریوش
 • مجتمع تجاری فردوسی
 •  مجتمع تجاری تفریحی آفتاب
 • برج خلیج فارس
 • پاساژ مرکزی
 • فروشگاه های زنجیره‌ای پروما

سوغات قزوين

 • شیرینی های مخصوص شهر و نان های محلی: 

  کیک و شیرینی های محلی از مناسب ترین سوغات هایی هستند که می توانید از قزوین به شهر خود ببرید. شیرینی های خوشمزه این شهر نخودی، بهشتی، لب پيچ، قطاب، وليعهدی یا اتابکی، توت، نان برنجی، نان قندی و نان نارگيلی، بادامی یا گردوئی می باشند. باقلواهای قزوین هم به صورت خاصی تهیه می شوند که آن را هم میتوانید به عنوان سوغات تهیه کنید. نان های محلی این شهر هم شامل نان چایی و نان چرخی می باشد. پنیر کوزه ای و انواع خشکبار هم از سوغات خوردنی قزوین هستند.

 • صنایع دستی: 

  مسافرانی که علاقه دارند به جای خوراکی، چیزی ماندگار را به سوغات ببرند، میتوانند یکی از انواع صنایع دستی قزوینی ها را تهیه کنند. اکثر روستاییان و هنرمندان قزوین مشغول نم نم دوزی، گليم بافی، جاجيم بافی، گیوه دوزی، گلابتون دوزی، پن بافی، موج بافی و فرش بافی هستند و از طریق آن درآمد زایی می کنند. همچنین ظروف فلزی که روی آن ها مشبک کاری شده و نقاشی های شیشه ای قزوین هم معروف می باشند.