دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه، در شمال غربی ایران، استان آذربایجان غربی، 17 کیلومتری شرق ارومیه واقع شده و دو استان آذربایجان شرقی و غربی را از هم جدا کرده است. این دریاچه منطقه ای به وسعت 5200 تا 6000 کیلومتر مربع را پوشش می دهد. طول آن 140 کیلومتر، عرضش 40 تا 55 کیلومتر می باشد و حداکثر عمقی هم که دارد 16 متر است. غرب و شمال دریاچه با کوه و شرق آن نیز با فلات هایی احاطه شده است و در قسمت جنوبی آن، حدود 50 جزیره کوچک وجود دارد که در هیچ کدام شرایط زنگی محیا نیست. تا چندین سال پیش دریاچه ارومیه در بهترین شرایط و اوج زیبایی خود قرار گرفته و مردم دیگر شهرها را برای لذت بردن از طبیعت اطراف خود جذب می کرد.

موارد جالبی که باید در مورد دریاچه ارومیه بدانیم:

دریاچه ارومیه در سالهای گذشته به نام های چی‎ چست، کبودان و رضاییه هم مشهور بود. امروزه نیز آذری ها به آن نگین فیروزه آذربایجان می گویند. این دریاچه بزرگترین دریاچه نمکی در خاورمیانه، شورترین دریاچه دائمی در ایران و دومین مخزن بزرگ آب جهان محسوب می شد. همچنین از دریاچه های بسیار اشباع شده از نمک جهان هم میباشد که شباهت زیادی به Great Salt Lake در انگلیس دارد. میزان نمک آن در فصل بهار 8 تا 11 درصد و در اواخر فصل پاییز نیز به 26 یا 28 درصد می رسد.

به خاطر اینکه دریاچه ارومیه از اهمیت بین المللی برخوردار است، به عنوان کانون تنوع زیستی برای پرندگان مهاجر و یک ذخیره گاه زیست کره ثبت شده است. تا چند سال پیش، با مراجعه به ساحل آن میتوانستید هزارن فلامینگو، مرغ دریایی، غاز، اردک و… را در حال جنب و جوش تماشا کنید. همانطور که ذکر شد این دریاچه باعث جدایی دو استان از هم شده است به همین خاطر تا قبل از ساخته شدن پل، مسافران برای اینکه از تبریز به ارومیه بروند، باید چهار ساعت رانندگی می کردند و یا مجبور بودند کشتی بگیرند. حتی بعضی اوقات سطح آب آنقدر بالا می آمد که در جاده جاری شده و عبور کشتی از دریاچه هم ناممکن می شد.

متاسفانه در طی 30 سال گذشته، اندازه آن حدود 80 درصد کاهش یافته است. دلایل این اتفاق ناگوار حفر هزاران چاه غیر قانونی، گسترش سدها و پروژه های آبیاری میباشد که با ساخت چندین رودخانه، از آب دریاچه را برای رشد سیب، گندم و گل آفتابگردان استفاده می شد. همچنین تغییرات آب و هوایی هم دما را در تابستان افزایش داده و همانطور که خشکسالی را تشدید کرده است، باعث شده آب دریاچه هم سریعتر تبخیر می شود. امروزه سطح آب بسیار پایین آمده و هیچ کشتی ای از دریاچه ارومیه عبور نمی کند. از نمکی هم که در اطراف آن باقی مانده برای برای پخت و پز و یا موارد درمانی استفاده می شود.

یکی از جاذبه هایی که در نزدیکی دریاچه و  در قسمت شمالی آن واقع شده سنگی بزرگی است که 140 سال پیش مردم از آن به عنوان قلعه استفاده می کردند. این سنگ در طی سال های گذشته به زیر آب رفته بود، اما تغییرات اکوسیستمی، آن را دوباره از آب خارج کرده است.

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها