دروازه سنگی شهر خوی

دروازه سنگی شهر خوی

شهر خوی با قدمتی هفت هزار ساله از تعداد زیادی بنای تاریخی برخوردار است که در دوره های مختلفی در این شهر ساخته شده اند. از برترین نمونه این سازه ها میتوان به دروازه سنگی اشاره کرد که در زبان ترکی نیز با نام قالا قاپیسی شناخته می شود. دروازه سنگی ای که در شهر خوی واقع شده، یکی از گنجینه های ارزشمند استان آذربایجان غربی میباشد و نشان از قدمت بلندبالا  و اهمیت زیاد این استان در گذشته است. براساس سوابق باستانی، در گذشته، خوی منطقه ای با اهمیت ویژه بوده و یکی از شاخه های اصلی جاده ابریشم بود که که شرق  را به غرب متصل می کرد.

از میان تعداد زیادی دروازه هم که در شهر خوی ساخته شده، دروازه سنگی تنها دروازه ای می باشد که از گذر زمان جان سالم به در بده و تا امروز باقی مانده است. سال ساخت دروازه سنگی هنوز هم برای باستان شناس معلوم نبوده و از نظر برخی از آن ها در دوران ایلخانیان ساخته شده است. این در حالی است که برخی باستان شناسان هم تاکید می کنند که این سازه متعلق به سسلسله قاجاریه می باشد.

این دروازه در قسمت جنوبی بازار باستانی خوی قرار گرفته و در گذشته دروازه اصلی این شهر محسوب می شد و راه ارتباطی آن به شهرهای مختلفی بوده است. در گذشته مردم تنها از طریق این دروازه می توانستند به شهرهای سلماس و ارومیه عزیمت کنند. اما امروزه این بنای تاریخی به دلیل توسعه شهری در بافت جدید شهر خوی واقع شده است. همچنین تنها قسمت از حصار یزرگی میباشد که دور تا دور این شهر کشیده شده و آن را در برگرفته بود. در گذشته مقابل این دروازه خندق عمیق و بزرگی هم ساخته شده بود که نقش دروازه را در حافظت از شهر، در مقابل تهاجم دشمنان ثابت میکند. گفته میشود عمق این خندق بزرگ ده متر و عرضش نیز سی متر بوده و از طریق پلی به دروازه سنگی متصل می گشت. دروازه سنگی با شماره ثبت 808 در فهرست میراث ملی به عنوان تنها دروازه باقی مانده از تاریخ باستان به ثبت رسیده است.

معماری دروازه سنگی شهر خوی

مصالحی گه برای ساخت دروازه سنگی استفاده شده به آجر و سنگ خلاصه می شود. جذاب ترین بخش آن در قسمت جنوبی اش قرار گرفته است. در این ناحیه دو نوع سنگ رنگی خاکستری و سیاه  می بینیم که از آن ها برای تزئین و ساخت پل استفاده شده است. قرار گیری این سنگ ها در کنار هم بسیار متناسب بوده و درب اصلی دروازه را به شکل یکی نیم دایره آراسته است. ضلع شمالی دروازه هم به شکل مورب و از آجر ساخته شده است.

دیگر دیدنی های نزدیک به دروازه سنگی شهر خوی

اگر برای دیدن این اثر تاریخی راهی شهر خوی شدید، اولین مکانی که باید بعد از آن ببینید، بازار باستانی خوی می باشد. این بازار درست در کنار دروازه قرار گرفته و نمونه از معماری اسلامی می باشد. همچنین موزه خوی، آرمگاه و بنای یاد بود شمس تبریزی و خانه کبیری ها، پل خاتون هم از دیگر بناهای تاریخی شهر خوی میباشد که در نزدیکی دروازه سنگی قرار گرفته اند.

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها