حمام کردشت

حمام کردشت

حمام کردشت یکی از بناهای تاریخی باقی مانده از زمان سلسله صفویه است که در روستایی کوچکی به همین نام در نزدیکی شهر جلفا در استان آذربایجان شرقی، واقع شده و از مکان های توریستی و پربیننده این استان قلمداد می شود. این حمام یکی از بزرگترین و زیباترین حمام های باستانی ایرانی بوده که با گذر چند صد سال هنوز هم زیبایی و شکوه خود را حفظ کرده است.

در حقیقت محلی را که این بنا در آن قرار گرفته است را امروزه به صورت یک مجموعه گردشگری در آورده اند. محوطه اطراف آن کاملا توسط باغ های بزرگی احاطه شده و علاوه بر این فضای سبز آرامش بخش، چشم اندازهای زیبایی هم از رود ارس، کوه های مرتفع و شیب دار و دره های عمیق بر این بخش حاکم می باشد. احتمالاً این محل نقشی در نشان دادن موقعیت شاه صفوی داشته است.

حمام کردشت، مدت هاست که به علت ساختار قدیمی و ارزش تاریخی که دارد دیگر به عنوان یک حمام عمومی کار نکرده و در حال حاضر به مکانی برای بازدید توریستان تبدیل شده است. حمام در جنوب رودخانه ارس و در مرز بین ایران و ارمنستان واقع شده است. علاوه بر آن، قلعه عباس میرزا هم در روستای کردشت قرار گرفته و در روستاهای اطراف آن نیز مکان های تاریخی و جاذبه های طبیعی مهمی وجود دارد که اتفاقا خیلی هم به یکدیگر نزدیک میباشند.

تاریخچه حمام کردشت

این بنا در زمان پادشاه بزرگ صفوی و به دستور شاه عباس ساخته شد. بعداً در زمان سلطنت پادشاهان قاجار آن را بازسازی کردند تا از مکان آن به عنوان محل اقامت عباس میرزا فرزند فتحعلی شاه استفاده شود. بعد از اینکه شاه عباس حمام را بنا کرد، از آن فقط شاهان و حاکمان منطقه اجازه استفاده داشتند. اما پس از سلسله صفوی، نخستین پادشاه قاجار آقا محمد خان آن را به یك حمام عمومی تبدیل كرد.

چند سال بعد، نگهداری ضعیف منجر به تخریب جزئی حمام شد و مردم دیگر نتوانستند از آن استفاده کنند.

معماری حمام کردشت

این حمام که به منظور استفاده شخص خود شاه و خانواده سلطنتی ساخته شده، ساختاری شاهانه و بینظیر دارد. در سرتاسر آن جزئیات ظریف و تزئینات مجلل نمایان بوده و برخی از عناصری که در معماری آن به کار رفته تکنیک های معماری ترکی یا آذری می باشد. اگر به بازدید از آن رفته اید می توانید از طریق راه پله ها به اولین هشتی آن وارد شوید. سپس اگر کمی به سمت جلو حرکت کنید به یک اتاق بزرگ هشت ضلعی روبه رو میشوید که با هشت ستون به سقف وصل شده است. این اتاق بزرگ رختکن حمام می باشد.

یکی از جذابیت های اصلی این ساختمان آثار هنری حک شده روی دیوارهای آن است که شما را حیرت زده خواهد کرد. همچنین کاشی های رنگی و سنگ مرمرهای گرانبهای آن واقعاً جلوه ای از عمارت پادشاهی را نشان می دهد. حتی امروزه نیز با اینکه ترمیم های سنگینی روی ساختمان و نمای آن به کار رفته هنوز هم میتوان زیبایی های حمام کردشت را همانند روز اولش مشاهده کرد. جالب است بدانید آب حمام کردشت در گذشته توسط رودخانه ارس تأمین می شد.

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها