جنگل های ثبت جهانی هیرکانی

جنگل های ثبت جهانی هیرکانی

به طور کلی خط ساحلی دریای خزر از مهمترین نقاط گردشگری کشورمان، ایران می باشد. سالانه تعداد زیادی از گردشگران برای پیک نیک و اردو در طبیعت، شنا در دریا و ماهی گیری، لذت بردن از انواع مختلف غذاهای محلی و غیره از این منطقه دیدن می کنند. اما زیباترین مکانی که می توانید با مراجعه به آن رویایی ترین سفر خود را داشته باشید، جنگل های هیرکانی میباشد که از طبیعتی خارق العاده و چشم اندازهای بینظیری برخوردار هستند. مطمئنا برای بسیاری از ایرانی ها، گردش و تفریح در جنگل های هیرکانی، نهایت لذت را فراهم خواهد کرد. در تعطیلات تابستانی و به ویژه در عید نوروز هزاران نفر به این مناطق سفر کرده و چند روزی را در طبیعت حیرت انگیزش استراحت می کنند. این جنگل ها شامل یک منطقه خاص نبوده و در عوض 15 ناحیه را تشکیل میدهند که عبارت اند از: پارک ملی گلستان، جنگل جهان نما، جنگل بولا، جنگل الیمستان، جنگل واز، منطقه کجور نوشهر، منطقه چهار محله چالوس، جنگل ابر شاهرود، جنگل خوشخوان داران، گشترودخان و سیاه رودبار.

به هر کدام از این مناطق که قدم بگذارید شاهد شاهکاری از خلقت خدا خواهید بود. همچنین با کمی دقت، ویژگی های یکسانی در درخت ها و دیگر پوششی گیاهی آن ها پیدا خواهید کرد. جنگل های هیرکانی در شمال رشته کوه البرز و جنوب دریای خزر واقع شده و به شکل نواری به طول 800 کیلومتر از شمال غربی تا شمال شرقی ایران امتداد یافته است. همچنین شامل بخش هایی از پنج استان خراسان شمالی، گلستان، مازندران، گیلان و اردبیل می باشد.  بر اساس تحقیقات باستان شناسان، جنگل های هیرکانی برای اولین بار در عصر دایناسورها شکل گرفته است. همچنین در عصر یخبندان، سرما همه جنگل ها را به جز جنگل های هیرکانی نابود کرده بود. از آنجایی این جنگل ها بین رشته کوه البرز و دریای خزر واقع شده اند، (جایی که آب و هوا معتدل است)، در برابر یخ زدگی در امان ماندند. در دوران باستان، هیرکانیا منطقه ای در قلمرو ایران و همچنین بخشی از ترکمنستان بود. همچنین یونانیان و پارس ها، دریای خزر را اقیانوس هیرکانی می نامیدند. نام این جنگل ها هم از نام قدیمی گرگان سر چشمه گرفته است، که قبلاً هیرکان نامیده می شد.

از 1.9 میلیون هکتاری که در این جنگل ها باقی مانده، 1.85 میلیون هکتار از آن در ایران واقع شده است. یونسکو نیز در سال 2019 جنگل های هیرکانی را در فهرست میراث جهانی خود ثبت کرده است. جالب است بدانید قدمت این جنگل ها باعث شده مردم محلی به آن فسیل زنده و موزه طبیعی هم بنامند. البته به مرکز جهان نیز معروف می باشد. اصالت این منطقه، گونه های کمیاب و منحصر به فرد آن از پوشش گیاهی و حیوانات وحشی گوناگونی مانند پلنگ ایرانی، خرس، بز وحشی، گوزن قرمز، انواع مختلف پرندگان که در آن زندگی میکنند از دلایلی هستند که شما را به بازدید از این جنگل ها جذب خواهد کرد.

 اقامتگاه ها، هتل ها و ویلا های زیادی هم در آنجا ساخته شده اند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

 

ارسال پاسخ

متن ابزارک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

آخرین دیدگاه‌ها